علم و تجربه نزدیک به مرگ

علم چگونه تجربه نزدیک به مرگ را توضیح میدهد؟

 

برخی افراد که مرگ را لمس کرده و به زندگی برگشته اند،می گویند چیزهایی فراموش نشدنی را تجربه کرده اند،مواردی از قبیل مشاهده یک نور سفید و درخشان در انتهای تونلی طولانی یا تجدید دیدار با عزیزان از دست رفته.اما آیا توضیحی منطقی برای تجربه نزدیک به مرگ وجود دارد؟

اگر چه این یک پدیده ماورالطبیعه به نظر می رسد،ولی متخصصان معتقدند علم می تواند تجربه نزدیک به مرگ و چرایی وقوع آن را توضیح دهد.

تجربه نزدیک به مرگ چیست؟

یک رویداد عمیق روان شناختی همراه با عناصر مرموز،این پدیده معمولا در آستانه مرگ یا در موقعیت هایی  که افراد تحت درد های شدید جسمی  یا روحی قرار می گیرند بروز پیدا می کند.با این حال وقوع آن  در اثر حمله قلبی ،ضربه مغزی،سنکوپ(از دست رفتن هوشیاری ناشی از کاهش فشار خون) و حتی در حین مدیتیشن نیز محتمل است.

تجربه نزدیکم به مرگ چندان هم نادر نیست ،زیرا حدود یک سوم افرادی که در استانه مرگ قرار داشتند آن را گزارش کرده اند.نشانه های معمول این پدیده  که در بسیاری از گزارش ها امده است،شامل حس خوشایندی می شود که با جدایی روح از تن،حرکت سریع در طول یک تونل تاریک و ورود به نور همراه است.البته فرهنگ و سن افراد نیز می تواند روی آنچه که در این شرایط تجربه می کنند،تاثیر گذار باشد،به عنوان مثال بسیاری از هندی ها ملاقات با یمراج(ایزد مرگ در آیین هندو) را گزارش کرده اند،در حالی که آمریکایی ها مدعی دیدار با عیسی مسیح شده اند.کودکان نیز معمولا با دوستان و معلمان خود در ان محیط نورانی مواجه می شوند.

تجربه نزدیک به مرگ در اکثر گزارشها مثبت ارزیابی شده  و عاملی برای کاهش ترس از مرگ ،افزایش تندرستی و بهبهود زندگی توصیف شده است، با این حال در برخی موارد ،پیامدهای منفی به بار می آورد،از جمله فقدان کنترل ،توهمات ترسناک و مشاهده چیزهایی که وجود ندارند یا همواره خود را تحت تسلط یک نیروی برتر تصور کردن!

دلیل وقوع این پدیده چیست؟

دو متخصص عصب شناسی به اسامی اولاف بلانک و سباستین دیگز تجربه نزدیک به مرگ را در دو نوع دسته بندی کرده اند.نوع اول که به همیسفر یا نیم کره چپ مغز ارتباط دارد،روی مفهوم زمان تاثیر می گذارد و حس پرواز را تداعی می کند.نوع دوم نیز که به همیسفر راست مغز مربوط می شود،در مشاهده یا ارتباط با ارواح ،شنیدن آهنگ و صداهای مختلف نقش ایفا می کند.اگر چه هنوز مشخص نیست که چرا دو نوع  مختلف از تجربه نزدیک به مرگ وجود دارد،اما ظاهرا نحوه تعامل نواحی مختلف مغز است که این تجربه های متفاوت را  رقم می زند.از طرفی نقش لوب گیجگاهی  مغز نیز در بروز اینت پدیده ، بسیار مهم ارزیابی می شود.

این ناحیه از مغز ،مسئول پردازش اطلاعات حسی و حافظه است؛بنابراین فعالیت غیر طبیعی این لوب می تواند حس های عجیبی را به همراه داشته باشد و قوه ادراک افراد  را تحت تاثیر قرار دهد.

با وجود ارائه فرضیات متعدد برای توضیح تجربه نزدیک به مرگ،اما ریز شدن در این موضوع  و رسیدن به سر منشا آن بسیار مشکل است.برخی ها معتقدند این پدیده،گواهی بر وجود دنیای پس از مرگ است و به طور خاص،به جدا شدن روح از جسم اشاره دارد.از طرفی یک نویسنده علمی به نام کارل  سیگن ترس از مرگ را عاملی برای به یاد آوردن لحظه تولد می داند و تونل مشاهده شده توسط مردم را به همین امر نسبت میدهد.اما توضیحات دیگری نیز وجود دارد.

بعضی از محققان ادعا می کنند که اندروفین ترشح شده در بدن هنگام وقایع استرس زا،می تواند به تسکین درد و ایجاد حس خوشایند،حالتی مشابه تجربه نزدیک به مرگ را سبب شود.

داروهای بیهوشی نظیر کتامین هم میتوانند برخی از این حالات،از جمله حس جدا شدن روح از بدن را به وجود بیاورند.در سایر فرضیات،به نقش DMT(دی متیل تریپتامین) در بروز تجربه نزدیک به مرگ اشاره شده است؛یک روان گردان قوی  که در برخی گیاهان  نیز یافت می شود.

پروفسور روان پزشکی ریک استراسمن در تحقیقاتی  که بین سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ انجام داد،تجربه های مرموز و نزدیک به مرگ را  در افرادی که DMT مصرف کرده بودند مشاهده کرد.به گفته او،بدن به طور طبیعی مقداری DMT در هنگام تولد و مرگ ترشح می کند،اما شواهد محکمی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد.

در مجموع ،تئوری هایی که به نقش ترکیبات شیمیایی اشاره دارند،فاقد صراحت هستند و نمی توانند توضیح دقیقی برای تمام حالات  تجربه شده افراد ارائه دهند.

محققان همچنین تجربه نزدیک به مرگ را با آنوکسی(فقدان اکسیژن در مغز) نیز مرتبط می دانند.گزارش شده است که تعدادی از خلبانان هنگام انجام مانور های سریع  در ارتفاع،دچار کاهش هوشیاری شده اند و برخی از علائم تجربه نزدیک به مرگ، از جمله تونل را مشاهده کرده اند.فقدان اکسیژن می تواند به لوب گیجگاهی نیز اسیب وارد کند که پیامد آن،توهم زدگی و احتمالا تجربه چنین حالاتی است

 

کتاب های ویژه!

کتاب عالم عجیب ارواح به مناسبت آنکه روح در سه منزل زندگی کرده و می کند ،به سه بخش تقسیم خواهد شد؛

اول:روح در عوالم قبل از این عالم

دوم:روح در این عالم

سوم:روح در عوالم بعد از این عالم

و درباره هر سه مرحله از این مراحل کتابها و نظرات و سخنان زیادی گفته و نوشته شده که ما به هیچ یک از آنها توجهی نخواهیم کرد ،بلکه در تمام اینها به همان آیینه های شفافی که خودم در طول این مدت بدست آورده ام و چهره پرفروغ روح را در آنها دیده ام اکتفا میکنم و شناخت روح را به فکر و عقل سلیم خودتان وا می گذارم….

11 : تعداد دانلودها

نمره 5.00 از 5
12,000تومان
12,000تومان

کتاب شیمی معدنی صنعتی ابتدا در سال 1984 به زبان آلمانی انتشار یافت و به دلیل استقبالی

که از ان به عمل آمد در سال 1986 پس از تکیل ،امکان تجدید چاپ را به دست آورد.

ویژگی منحصر به فرد آن سبب گردید تا در سال 1989 پس از بازنگری به زبان انگلیسی انتشار پیدا کند.

افزودن به سبد خرید

4 : تعداد دانلودها

10 : تعداد دانلودها

6 : تعداد دانلودها

249 : تعداد دانلودها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *